Výtvarná tvorba

(paní učitelka Zdeňka Valentová)

Úkol č.9/4: „ Cesty časem : Legenda o Svatém Mikuláši “

Milí žáci,
tento úkol nám přináší něco z historie, ale dotýká se toho, na co se děti první prosincový týden těší.    

Dveře  č.4 otevírají „Legendu o svatém Mikuláši“ 

Stručné informace:

Svatý Mikuláš žil v letech 250-290 n.l. Když si srovnáte ,že se píše rok 2020,lehce si spočítáte,jak dlouho  nás postava svatého Mikuláše provází.

Mikuláš se narodil ve městě Patara,v dnešním Turecku.Byl vysvěcen na biskupa,ve svém životě se věnoval  pomoci chudým , nespravedlivě stíhaným a trestaným.

Málokdo ví,že je patronem námořníků,lékárníků a právníků.

Svatý Mikuláš má svátek 6.12.,ale slaví se již 5.12. v předvečer.Ten den obchází rodiny s dětmi,naděluje hodným a trestá „zlobivce“.Proto ho provází anděl a čert.

Dárky na Svatého Mikuláše mají být většinou  : sladkosti,ovoce ,popř.drobné dárečky.Zlobivci dostávali uhlí a staré brambory.

Ne ve všech zemích Evropy se tento svátek slaví a v některých se liší: v Holandsku doprovází Mikuláše Černý Petr s pytlem na zlobivce,v Polsku dává dárky pod polštář,v Rakousku,Chorvatsku a Maďarsku Mikulášem chodí místo čerta na“ hříšníky“  ošklivý Krampus.

Na přiložených fotografiích jsou jednak portréty Svatého Mikuláše s jeho typickou zlatou berlou a špičatou čepici (mitrou) .

Dále fotografie ze dnů ,kdy chodí svatý Mikuláš,jak ze současnosti ,tak z minulosti.

A pro dokreslení nesmí chybět ilustrace Josefa Lady z dob,kdy chodil Mikuláš,čert a anděl po nedalekých Hrusicích.

Témata devátého úkolu je jednoduché – zobrazit postavu Svatého Mikuláše a jeho doprovodu tak,jak to vypadalo v době minulé.Při jejich návštěvách v rodinách a nadělování. Prosím,nekopírujte ilustrace Josefa Lady!!!

Doporučené techniky: kresba tužkou,zvýrazněná mikrofixy a fixy – zde nám nahradí tuš, kolorovaná vybarvit pastelkami, pastely, Progressy, anilínkami, formát : bílá čtvrtka A3, A4

Pokud potřebujete kreslířský materiál a pomůcky na další úkol, budou Vám opět vydány v pondělí 30.11. od 14.00-15.00 v učebně keramiky paní učitelkou Lindou Faitovou (tel.:721458089 nebo paní učitelkou Lenkou Zerzánovou(tel.:775142300).

Pokud epidemiologická situace dovolí, uvidíme se v úterý 1.12.a ve středu 2.12.ve třídě  8.C na konzultacích!

Případné dotazy : tel.: 724304692,mail : zvalent@seznam.cz.

Svá díla můžete zasílat prostřednictvím telefonu, školního mailu.

Zdravím Vás a těším se na Vaše práce ! Z.Valentová