výtvarná tvorba
keramika
fotografie a pc grafika

Úkol č.7:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Zdeňka Valentová)

Úkol č.7: „Fotografuj a kresli přírodu Velkopopovicka “ výtvarná soutěž ČSOP Velké Popovice

Milí žáci,

v obrazové příloze máte opět několik inspirativních fotografií k domácí práci.

Jde o výzvu místní organizace „Českého svazu ochránců přírody Velkých Popovic“ k výtvarné soutěži, jíž se zúčastňujeme již třetí rok a ve které mnozí z Vás již získali v minulých ročnících  ocenění. Vítězné pohádkové ilustrace z loňského ročníku jsou umístěny na informačních tabulích naučné stezky „Od zámku k zámku“. 

Název zní „Fotografuj a kresli přírodu Velkopopovicka“, termín dokončení je 31.5.2020.

 

Pro tento úkol máte na fotografiích  č.1 – 5  chráněné rostliny Velkopopovicka,

       

fotografie č. 6- 10 zachycují chráněné živočichy.

     

U všech fotografií máte uvedená jména.

Na informační tabuli č.7 máte příklady kresby chráněných rostlin,jedná se o kolorovanou kresbu : tuš a vodové barvy .

 

Doporučené techniky :

tzv.mokré tecniky : malba temperami,vodovými nebo anilínovými barvami,akvarelové pastelky a Progessa – technika rozmývané kresby

tzv.suché techniky – kresebné : kresba tužkou,suchými či mastnými pastely (křídy,voskovky,Giconda),Progressa bez rozmývání,běžné pastelky

 

 

Doporučený formát : pokud máte možnost A3 – velká čtvrtka,nejmenší formát A4-malá čtvrtka

 

Hotová díla zasílejte prostřednictvím telefonu či školního mailu.

Na webu  se díky mnohým z Vás rozrůstá  galerie.

 

 

Případné dotazy a konzultace : tel.: 724304692 či na mailu : zvalent@seznam.cz

 

Zdravím Vás a těším se na Vaše díla ! Z.Valentová  

Úkol č.7:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Lenka Zerzánová)

„Jarní kouzlení s barvami“

Milé děti ,

já vás zase po týdnu všechny zdravím. Na začátku musím velmi pochválit Evičku Konopovou, jak se do tvoření zapojila a posílá své krásné výtvory. Také Adélka Blažková poslala velmi zajímavé a i vtipné kamínky. A co kluci, překvapíte mne a pustíte se do díla? Na stránkách máte několik výzev, můžete si vybrat i od ostatních učitelů. Myslím, že výběr je pestrý:)

Jak jsem již psala mám velmi ráda recyklaci, tvorbu z materiálu který se dá použít opakovaně, takže jsem neodolala a výtvarnou výchovu jsem již 2x odlehčila tímto tvořením. Pokud jste si nasbírali materiál, tak si ho uschovejte, ještě jednou se ke kreativnímu tvoření vrátíme.

Tento týden jsem si pro vás připravila jarní kouzlení s barvami. Je to technika hravá a myslím, že ji určitě zvládnete. Můžete zde pustit fantazii na plné obrátky.

 

– otevřete/stáhněte:

 
 
 
a pro inspiraci:   

Úkol č.7:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Eliška Vrbová)

Ahoj děti,
předminule jsme kreslili zvířata, dneska si zkusíme člověka.
Obraz určitého člověka, neboli portrét, je takovým snem a zároveň noční můrou každého začínajícího umělce. Proč je pro nás často těžké portréty kreslit? Možná se bojíme, že dotyčného „zkazíme“, nebo že si nebude podobný. Já se vás ale zkusím přesvědčit, že nakreslit portrét je stejně lehké nebo těžké jako přesně nakreslit konvičku na čaj, strom nebo bagr.

Budete potřebovat: Trpělivost, pravítko, tužku (lepší měkčí), gumu a fotku hlavy člověka – z novin nebo časopisu. Líp se vám bude kreslit někdo, kdo kouká přímo na vás a drží hlavu rovně (nenaklání jí do stran). Na fotce by měla být hlava, krk, kus ramen. Je dobré, když nad hlavou je trochu volného místa a obrázek nekončí milimetr pod bradou (uspořádání obrázku na papíře se říká kompozice). Možná zjistíte, že takových fotek zase tolik není, protože lidem to většinou víc sluší s hlavou trochu pootočenou tak, že je vidět z jedné tváře trochu víc a z druhé míň (tomu se říká poloprofil). Ale i ten se se dá zvládnout!

Taky jsme se pěkně dlouho neviděli, tak jsem se vám vyfotila co nejvíc rovně jsem jen dokázala:-)


Můžete si vytisknout a nakreslit mě:-) Nebojte, když mě „zkazíte“, zlobit se nebudu:-) Podívejte se každopádně na mřížku, co jsem si nakreslila v počítači přes obličej. Zvláštní, jsem snad ve vězení? Ale kdepak:-)

Pamatujete, jak jste jednou na výtvarce dokreslovali jednu půlku obličeje (nebo medvídka) vedle vytištěné a nalepené druhé poloviny? Cítili jste se jistější, protože jste měli na co navazovat. Dnes nám takovým pomocníkem bude právě ta mřížka. Pomáhá umělcům už po několik staletí.
A jak na to?

Kdo vytiskne mojí fotku s mřížkou – stačí, když si na čistý papír obkreslí stejně velký čtverec a ten rozdělí dvěma čarami na čtyři stejně velké díly, jako byste se chtěli s kamarády rovným dílem rozdělit o nějaký dobrý koláč.

Kdo má jinou předlohu, nakreslí stejnou mřížku na předlohu i na čistý papír. (Je možné že vaše předloha bude spíš obdélníková.) Pomůže pravítko a vám mladším nebo matematicky neznalým (já vám rozumím!) rodiče nebo starší sourozenec. Čáry na papír, kam budete kreslit, nedělejte moc tlusté a netlačte, třeba je pak budete chtít vygumovat.

Tak teď máte dva stejně velké čtverce nebo obdélníky s dvěma stejně velkými mřížkami. Jeden je prázdný a ve druhém je obrázek. S mřížkou je na něm teď víc vidět třeba to, kolik místa zabírá oko oproti čelu. Líp vidíme, kde začíná krk – často se kreslí tenčí než je. Že uši nejsou takhle vidět celé, ale jen jejich přední část… Možná budete překvapení. A teď vás překvapím ještě víc. Papír s obrázkem otočíme hlavou dolů! HA! Proč?

Teď už není tak jasné, které čáry přesně znamenají nos, které bradu a tak dál. A o to mi právě jde. Abyste vnímali spíš tvary, fleky a čáry než pojmenovávali, co je co. U kreslení – ať už lidí, nebo čehokoli jiného – nás často brzdí, že se zapomínáme dívat a moc přemýšlíme. Například si řekneme: „Oči jsou důležité – tak je udělám velké.“ „Ten nos je tak těžký, to nikdy nenakreslím!“ „Ucho má tak složitý tvar, že ho radši zakreju vlasy.“ Nebo si vymyslíte svojí „zkratku“ pro oko nebo nos a kreslíte ho všude stejně. Asi to znáte… Já taky. Možná jsem vám někomu ukazovala, jak jsem hrozně dlouho kreslila nos. Ano, jako kost 

Zkuste se jen dívat, nepojmenovávat co zrovna kreslíte, a překreslovat čáry a plochy z jedné mřížky do druhé. Třeba si řekněte: tady ta čmouha se blíží k čáře mřížky tak a tak, tahle čára je taková zakulacená a dost daleko od průsečíku těch dvou čar co tvoří mřížku atd.
Kreslit se dá i gumou, když si papír lehce tužkou zašednete. Místa největších světel pak víc vystoupí na povrch. Kdo chce, může si některé vzdálenosti změřit pravítkem. Omlouvám se za složité pozadí (zeď s břečťany za mnou), to klidně zjednodušte nebo vynechte. Ale někoho třeba bude tou svojí složitostí naopak bavit, třeba vám nakonec i přijde, že obličej je proti němu jednoduchý!

Špatně se to popisuje slovy, ale věřím, že to prostě uvidíte:-)
A zkusíte!
A kdyžtak se ozvěte, když budete chtít něco dovysvětlit.
Moc se těším na obrázky!
Přeju hodně štěstí a zábavy, a hlavně žádný strach!

Krásné dny,
vaše eli

Úkol č.7:

Keramika

(paní učitelka Linda Faitová)

„Cesta do pravěku“ – otevřete/stáhněte:

A ještě několik inspiračních obrázků k Výzvě 22 „ART CHLEBA“: