výtvarná tvorba
keramika
fotografie a pc grafika

Úkol č.6:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Zdeňka Valentová)

Úkol č.6: „Čtvero ročních období “  výtvarná soutěž DDM Chodov

 

Milí žáci,

v obrazové příloze v máte opět několik inspirativních fotografií k domácí práci.

Ještě  jde o výzvu Domu dětí a mládeže z Prahy – Chodova k výtvarné soutěži, jíž se zúčastňujeme již řadu let a v kategorii základních uměleckých škol z mnozí z Vás již získali v minulých ročnících přední ocenění.

Jak jste byli informováni v úkolu č.5, název zní „Čtvero ročních období“, termín dokončení je 30.5.2020, práce lze zasílat i elektronicky.

 

Pro tento úkol máte na obrázcích  č.1 – 4  pojetí ročního období  jako portrét

1/a 2/jaro a léto je pojednáno jako portrét mladé dívky nebo víly ze předního pohledu (tzv.“en face“,jak je již zmíněno v úkolu č.2 z 31.3.2020)

3/a 4/podzim a zima jako portrét  mužský, tato roční období svádí k tomuto vyjádření ,,navíc k portrétu staršímu“

Není nutné se ale držet tohoto ztvárnění,jaro a léto může být zpracováno např. v podobě veselých skřítků ,podzim jako Lesní bylinková babička a zima jako ledová královna.

A nemusíte se omezovat pouze  na portrét, je možné nakreslit či namalovat celou postavu.

 

Co se týče barevnosti, zopakujete si užití  tzv.teplých barev : červené, oranžové, žluté, hnědé  při malbě období jara, léta, podzimu a užití tzv. barvev studených: zelené a modré, které uplatníte v období jara, ale převážně léta a zimy, zde v portrétovaní i v podzimu.

Opět nejde o kopírování zaslaných obrázků, vaše vlastní nápady  a  zpracování je vítáno,zejména barevné pojetí čtyř ročních období způsobem fantazijní nebo moderní malby.

V příloze k tomuto úkolu  máte též přiloženy portréty italského malíře Giuseppe Arcimbola (1527-1593).Jsou známé a oblíbené i v dnešní době.A další zajímavostí je ,že tento malíř působil i v Praze na dvoře císaře Rudolfa II.,jehož jméno je spojeno s pražskou Zlatou uličkou,alchymisty a je ústřední postavou filmů „Císařův pekař“a „Pekařův císař“.

 

 

Doporučené techniky :

malba temperami,vodovými nebo anilínovými barvami,pokud se chcete pustit do detailu podle ročních období (květiny,ovoce,zelenina,listy,houby,sněhové vločky),lze malbu kombinovat s pastely (Gioconda) či Progressy

Bonus pro tento týden :video :“Good morning!“

Zkuste vtipně dotvořit a zpestřit si běžné předměty a denní situace!

Doporučený formát : pokud máte možnost A3 – velká čtvrtka,nejmenší formát A4-malá čtvrtka

 

Hotová díla zasílejte prostřednictvím telefonu či školního mailu.

Na webu je se díky mnohým z Vás rozrůstá  galerie.

 

 

Případné dotazy a konzultace : tel.: 724304692 či na mailu : zvalent@seznam.cz

 

Zdravím Vás a těším se na Vaše díla ! Z.Valentová  

Úkol č.6:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Eliška Vrbová)

Ahoj děti,

dneska zkusíme udělat něco, čím uděláme radost nejen sobě a třeba rodičům, ale i někomu dalšímu.
A to třeba někomu, koho ani neznáme a kdo se možná cítí sám a bude mít radost z našeho obrázku a pozdravu.

Pořád bojujeme s koronavirem, a život se v posledních týdnech docela změnil. Někdo to zvládá líp a někdo hůř. Myslím že nejsmutnější je tahle doba pro starší lidi v domovech důchodců, za kterými teď nemůžou chodit návštěvy. Určitě je potěší, když pro ně namalujete nějaký veselý (nebo alespoň ne hrooozně smutný) obrázek a napíšete jim krátký povzbuzující vzkaz. Z toho se pak udělá opravdová pohlednice.

Obrázek může být abstraktní (barvy a tvary, které nezobrazují určitou věc, ale třeba náladu nebo pocit a každý si ho může vyložit po svém) i konkrétní (zvíře, člověk, krajina…) Vzkazy pro dědečky a babičky rozdávají zaměstnanci domovů důchodců, takže se nepíše žádné jméno, ale neutrální oslovení, třeba Dobrý den/zdravím… Naopak je fajn se do vzkazu podepsat, klidně jen křestním jménem. Můžete se podívat na tento web na příklady https://usmevdoschranky.cz/

Kdybyste si chtěli s rodiči stránku prohlédnout a sami za sebe poslat třeba víc pohledů, můžete se s nimi domluvit co a jak. Aby se to zjednodušilo, můžeme je i poslat za ZUŠku. Stačí, když mi pošlete fotku obrázku (kvalita, aby se dala vytisknout na pohlednicový formát) a krátkou zprávu, třeba dvě tři věty a my už to zařídíme a pošleme.

Přeji hezký den a krásné tvoření.
PS: Radost se rozdáváním nezmenšuje, ale naopak zvětšuje!
Vaše eli

Výtvarné tvoření

(paní učitelka Lenka Zerzánová)

 

Otevřete/stáhněte:

     

 

Keramika

(paní učitelka Linda Faitová)

„Razítkování“ – otevřete/stáhněte: