Úkol č.5:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Zdeňka Valentová)

Úkol č.5: „Čtvero ročních období “  výtvarná soutěž DDM Chodov

 

Milí žáci,

v obrazové příloze v máte opět několik inspirativních fotografií k domácí práci.

Tentokrát  jde o výzvu Domu dětí a mládeže z Prahy – Chodova k výtvarné soutěži, jíž se zúčastňujeme již řadu let a v kategorii základních uměleckých škol  mnozí z Vás již získali v minulých ročnících přední ocenění.

Letošní název zní „Čtvero ročních období“, termín dokončení je 30.5.2020, práce lze zasílat i elektronicky.

 

Pro tento úkol máte na obrázcích  č.1 – 4 různá pojetí ročního období :

1/čtvero ročních období v životě rostlin

2/čtvero ročních období při pohledu z okna

3/čtvero ročních období v proměnách květu jednotlivých rostlin ,případně travin

4/čtvero ročních období jako fantazie – např.“vír barev“ ,typických pro jednotlivá roční období a jejich postupné přecházení z jednoho do druhého

Co se týče barevnosti , zopakujete si užití  tzv.teplých barev : červené,oranžové,žluté,hnědé  , při malbě období jara, léta, podzimu 

a užití tzv. barvev studených : zelené a modré , které uplatníte v období jara, ale převážně léta a zimy.

Obrázek č.3 je záměrně uveden ve fotografické podobě, abyste se jej případně sami pokusili sami ztvárnit v barevné kresbě. Pro inspiraci ještě několik obrázků ze života slunečnice:

     

 

Opět nejde o kopírování zaslaných obrázků,  vaše vlastní nápady a  zpracování je vítáno,zejména barevné pojetí čtyř ročních období způsobem fantazijní nebo moderní malby.

 

Doporučené techniky :

Obrázek č.1 a 2 : „Život rostlin“:je vhodnější  kresba mastnými  pastely (Giconda),pastelkami – akvarelovými,progressy či pastelkami obyčejnými

Obrázek č.3 a 4 : „Pohled z okna,“krajina“,barevná fantazie,moderní malba ….zde je vhodná malba temperami,vodovými nebo anilínovými barvami

 

Doporučený formát : pokud máte možnost A3 – velká čtvrtka,nejmenší formát A4-malá čtvrtka

Hotová díla zasílejte prostřednictvím telefonu či školního mailu.

Na webu je se díky mnohým z Vás rozrůstá  galerie.

 

Případné dotazy a konzultace : tel.: 724304692 či na mailu : zvalent@seznam.cz

 

Zdravím Vás a těším se na Vaše díla ! Z.Valentová  

Úkol č.5:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Eliška Vrbová)

Ahoj děti, 

Velikonoce jsou prastaré svátky návratu jara, které se s příchodem křesťanství spojily s postavou Ježíše Krista. Pro lidi, kteří věří v Boha i kteří nevěří, Velikonoce souvisí i se zvířaty. Všimněte si, jak se to prolíná i do podoby tradičních i méně tradičních velikonočních jídel. (Beránek? Zajíček?) Proč myslíte, že tomu tak je?

Dneska se sice docela ochladilo, ale jaro a teplo se vrací víc a víc a tak není divu, že se někteří ptáci navrací z cest za sluncem a hnízdí. Rodí se hodně mláďat. Je přece lepší mít mláďata, když je kolem víc potravy a už není takový mráz. Tak to má příroda zařízené!

Dneska se tedy podíváme na zvířata, malá i velká, mláďátka i zvířecí důchodce.

A zkusíme si je nakreslit podle skutečnosti. Už určitě víte, že když chcete něco nakreslit, je hodně důležité si to nejdřív pořádně prohlédnout. Dneska si kromě svých pozorných očí vystačíme s (měkčí) tužkou, papírem a gumou. Nejjednodušší to je pro ty z vás, kteří mají nějaké domácí zvíře. Kdo nemá, zkuste pozorovat ptáčka za oknem, možná má někdo v okolí volně se pasoucí ovečky. Ale třeba i taková moucha nebo pavouk se dá kreslit. Zkuste vymyslet, kde by se dalo ve vašem okolí pozorovat opravdové zvíře. Jen pokud to opravdu nepůjde jinak, použijte fotografii.  

Skutečné zvíře se nejlíp kreslí, když spí. Třeba kočky jsou v tomhle „sportu“ mistři.

Tahle kočka sice nespí, ale je stará už víc než 300 let:-)

 

Ale ne každé zvíře je často v klidu. Můžete také pokrýt papír mnoha náčrtky zvířete v různých pozicích. Běhající křeček, panáčkující pes, kočka na lovu. Když se zvíře pohne, začněte prostě znova vedle. Nejde o to, aby byl obrázek hezký a dokončený, ale abyste se trénovali v kreslení. Takovým rychlým kresbám se říká skica a dělali a dělají je i slavní malíři. Třeba Edouard Manet – 

Všimněte si, že kočka je celá vyplněná čárami – kde umělec víc tlačil, je větší stín, kde míň, světlo. Kočka pak vypadá víc skutečně. Tohle je naopak kresba „obrysová“ – „uvnitř“ těla zvířátka už nejsou žádné čáry – 

Když chceme nakreslit něco podle skutečnosti, jsou tu dvě hlavní možnosti, které se dají kombinovat

1) kreslíme co vidíme, a klidně se ani tolik nedíváme na papír. Hlavní je pozorovat „model“ (v našem případě zvíře) – pamatujete, jak jsme kreslili svou ruku bez dívání na papír?

2) představíme si části, ze kterých se „model“ skládá (např. kočka má hlavu, tělo, nohy, ocas..) Zjednodušujeme části na tvary – často kruhové.

Někomu třeba pomůže „kolečková metoda“     (https://www.vytvarne-navody.cz/kreslime-zviratka/)

Nezapomeňte, že žádný učený z nebe nespadl a základem učení se kreslit je prostě kreslit, kreslit, kreslit. Když si zvíře nebude moc podobné, nezoufejte, je to jen další krok na vaší výtvarné cestě. Užijte si jí!

Loučí se opravdu hodně koček

 

Teď jsem se asi docela prozradila, jaké je moje oblíbené domácí zvíře:-) Tak ještě legrácka na konec: 

 

Vaše eli

Výtvarné tvoření

(paní učitelka Lenka Zerzánová)

Já vás všechny zdravím, myslím na vás:)
Ráda bych se tento týden s vámi podělila o radost z tvoření.
Já mám velmi ráda papír a to nejen podklad na kresbu či malbu, ale je to úžasný materiál na tvoření dekorací. A když ještě k tomu, použijeme noviny či letáky a tím malinko ušetříme přírodu, je radost o to větší.
Tento týden se tedy pokusíme pomocí návodů, které jsem pro vás připravila vytvořit krásnou dekoraci, popř. dárek. A to srdce s papírových ruliček nebo misku. Stačí vám šikovné ruce ano a taky trochu trpělivost a můžete začít tvořit:)
Na to, jak umotat ruličky je vytvořen samostatný návod.
A až se vám podaří srdíčko nebo misku umotat, vyfoťte a pošlete mi obrázek na mail. Ať se nám
naše galerie rozroste o další krásné výrobky nebo obrázky:

Otevřete/stáhněte:

   

Keramika

(paní učitelka Linda Faitová)

„Recyklace“ – otevřete/stáhněte:

Úkol č.2:

Fotografie a PC grafika

(paní učitelka Jitka Houzarová )

Moc Vás všechny zdravím 🙂

 

Pro následujících 14 dní platí stejné zadání jako u pracovního listu číslo 1 a 2, jelikož k druhému zadání nikdo neposlal nic. 🙁  Jen Zuzka poslala dvě koláže, za to moc děkuju! 🙂

 

Pro inspiraci posílám moje dva dny. Je to fakt brnkačka. Pokud nechcete dělat koláž, klidně pošlete fotky samostatně. 

 

Pokud se Vám nějaké úkoly zdají těžké, pište mi nebo volejte a já Vám to zkusím vysvětlit. 🙂

 

Čím víc budou dětičky fotit, tím víc se toho naučí. Tady je praxe úplně nejdůležitější. 🙂

 

Tak se budu těšit na fotky!

 

S pozdravem,

 

Jitka H.