Úkol č.3: „Pod povrchem člověka…aneb hrátky s lebkou  “

Milí žáci, v obrazové příloze v máte opět několik inspirativních fotografií k domácí práci, opět souvisí se školním soutěžním tématem „Pod povrchem“, tentokrát pod povrchem naší hlavy z čelního pohledu odborně „en-face“ (vysloveno: án-fas).

Pro tento úkol máte podle obrázku č.1 vytvořit co nejpřesnější kresbu lidské lebky – tzv.studii.

Výhodou je, že jsou zde zachyceny  nejdůležitější detaily a stíny způsobem, který máte rozpracovaný na obrázku č.2

Podle rozpracovaného  obrázku č.2 si můžete vybrat různé způsoby ztvárnění :

1/klasickou kresbu tužkou a stínování

2/stínování pomocí tečkovací techniky, doporučuji trpělivým, před tečkováním doporučuji si lehce  tenkým kulatým štětcem znázornit slabší stíny .-např.po obvodu horní části lebky a dolní čelisti. Po zaschnutí začněte s tečkováním.

A obrázky č.3 a 4 jsou pro relaxaci a výtvarnou hru : použijte svůj náčrtek lebky, (menší formát je zde k dispozici ke stažení), najděte zajímavý časopis s výraznými fotografiemi lidí a můžete si užít spoustu zábavy a legrace. Tato technika se nazývá „papírová koláž“ a byla velmi oblíbená mezi známými umělci zejména v 60.letech 20.století.

Opět nejde o kopírování zaslaných obrázků,  vaše vlastní nápady a  zpracování vítám.

 

 A zopakuji doporučené techniky : kresba tužkou č.1,  tenké fixy na tečkování,“pro odvážné“- tuš a perko,na podmalbu stínů kulatý štětec č.2 nebo 3,trochu černé anilinové nebo vodové barvy 

Doporučený formát : A6-velikost malého sešitu, A5-velikost běžného sešitu, A4-malá čtvrtka

                             

Novinka od tohotot týdne:  „VÝTVARNÉ VÝZVY“ : v nich můžete kombinovat části jednotlivých úkolů,můžete se inspirovat i úkoly ostatních vyučujících výtvarného oboru.

Hotová díla zasílejte prostřednictvím telefonu či školního mailu,na webu je založena galerie.

 

Případné dotazy a konzultace : tel.: 724304692 či na mailu : zvalent@seznam.cz

 

Zdravím Vás a těším se na Vaše díla ! Z.Valentová  

Úkol č.3:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Eliška Vrbová)

Milí rodiče, díky moc za krásné obrázky od dětí, které mi posíláte, je to moc fajn a mám z nich radost.

Posílejte dále, na webu vzniká galerie (pokud by někomu publikování – nakonec s jménem a věkem dítěte – vadilo, varujte mě ať tak nečiním)

Doporučuji i výtvarné výzvy naší ZUŠky vzniklé většinou ze zadání jednotlivých pedagogů  https://www.zus-popo.net/nezarazene/vytvarne-vyzvy/  

Dá se i něco vyhrát:-) Obrázky do výzev posílejte prosím mailem paní ředitelce, ale ráda se objevím v kopii a také se podívám:-)

Budu se těšit na reakce a že se bude zapojovat stále více dětí, jsem k dispozici na mailu a po domluvě i telefonicky, hlavně hodně zdraví a mějte se hezky EV

 

Ahoj děti, jak se máte?

Já se mám dobře, naštěstí mě neskolil žádný vir ani bacil a právě jsem se přestěhovala do krásného starobylého domu. Na zahradě máme magnolii, která za chvíli 

začne kvést, a spoustu dalších stromů, dům má hodně místností, jsou tu točité schody a zabydluju se v pokojíčku v podkroví vedle krásné rozlehlé půdy. 

Vedle kuchyně je spousta tajuplných sklepních místnůstek a za šatnou dokonce tajná zazděná místnost. Je tu spousta věcí k objevování a kdyby tu byl ještě kůň na verandě, 

bylo by to tu jako vila Vilekula Pipy Dlouhé punčochy. Je to možná nejhezčí dům, kde jsem kdy bydlela, skoro jako bych si ho vysnila. 

Zajímalo by mě, by byl váš vysněný, ideální dům, kdybyste ho mohli postavit úplně podle svých představ. Kde by byl? (Na kopci? Na ostrově? V zahradě? Na náměstí? Na řece? V džungli?

Na louce? Na dně moře? Na stromě? ….) Z čeho by byl? (Zděný? Dřevěný? Z perníku? Ze skla?…) Jaké by v něm byly místnosti? (Jako jsou obvykle? Herna? Kinosál? Bazén? Ateliér na malování? Astronomická observatoř? Obří knihovna? Garáž?….) S kým (lidmi, zvířaty, rostlinami…) byste v něm bydleli? Kde by byl váš pokoj? Hezky si to vysněte a promyslete (mně většinou pomáhá zavřít oči, můžete si k tomu pustit i nějakou hudbu.) A pak tu svojí představu nějak ztvárněte, je na vás jak. Můžete ten dům nakreslit nebo namalovat. Zvláštní vymyšlené domy-nedomy vytváří třeba malíř Daniel Pitín (klikněte sem) 

Nebo můžete udělat plánek, jako se dělají k opravdovým domům, ty jsou kreslené jakoby zeshora, kdybyste si odmysleli střechu a stropy. Do plánku se dá i psát.  (klikněte sem) 

Taky se dá udělat prostorový modýlek. Moc hezkou starodávnou vesnici jsem viděla loni v muzeu v Ústí nad Labem  (klikněte sem) 

Kdo si s tím chce opravdu vyhrát, může udělat i například stromečky z větviček a tak. Když bude modýlek malinký, domek může být třeba z krabičky od sirek, když veliký,

tak třeba z krabice od bot.

Ale můžete dům klidně vymodelovat z modelíny nebo hlíny, upéct z těsta nebo postavit venku v lese z klacíků a vyfotit.

Nakonec posílám zajímavé domy od mých oblíbených architektů, kteří měli opravdu velkou fantazii.

Od Friedensreicha Hundertwassera (Rakousko) (klikněte sem) a tady další odkaz (klikněte sem)

 a Antoniho Gaudího (Španělsko) (klikněte sem) 

Třeba vás napadne i jiný způsob, jak svou představu zachytit. 

Těším se na vaše nápady a výtvory, 

mějte se krásně, 

vaše Eli

Úkol č.3:

Keramika

(paní učitelka Linda Faitová)

otevřete (stáhněte) si prosím tento přiložený soubor