Literárně dramatický obor

od paní učitelky Andrei Šebek Procházkové

nové zadání – 1.4.2020:

Vážení rodiče, milí žáci,
paní ředitelka ZUŠ vyhlásila soutěž žáků o hodnotné ceny. Soutěžit se bude v oborech, které na ZUŠ děti studují. Zadávám tedy úkol do soutěže napsat jakýkoli text o tom, jak děti prožívají současnou karanténu doma, a poslat mi ho na emailovou adresu, ze které jste obdrželi můj mail. Co děti dělají, jak se cítí, jaké myšlenky se jim honí hlavou. Pokud je napadne jiný zajímavý námět, i ten mohou písemně zpracovat. Kdo nechce psát, může místo toho natočit svůj přednes jakéhokoli textu na kameru telefonu, nebo dokonce i jen hlas na diktafon telefonu a poslat mi ho do emailu. Nemusí to být texty, které jsem uveřejnila na stránkách ZUŠ, ale jakékoli, třeba i vlastní texty či herecká improvizace vycházející z dramatických her, které jsem zde umístila minulý týden, nebo úplně vlastní improvizace, pohybové ztvárnění příběhu… U malých prvňáčků jakákoli přednesená kartičká básnička, pohádka apod… Nápadům se meze nekladou. Prostě cokoli.
Vím, že každý z Vás je na tom časově jinak. Proto kromě zadávání takovýchto úkolů nabízím i těm, kteří by měli zajem, možnost pracovat na individuálních přednesech textů, básní apod. formou posílání videí, nebo konzultací přes WhatsApp videohovory, či normální hovory, jak jsem psala v mailu.
Přeji hodně štěstí a hlavně zdraví a klidu.

Andrea Šebek Procházková – učitelka dramatické výchovy

 

zadání  23.3.2020

Vážení rodiče a žáci,

vím, že v současné době máte mnoho práce s řešením úkolů ze základní školy a dalších neobvyklých problémů. Přesto si Vám dovoluji předložit několik nápadů na práci v rámci dramatické výchovy doma. Návrhy jsem pojala tak, aby přinesly odreagování a zábavu všem, kteří jsou nuceni být stále doma a třeba se i nudí. Zároveň však rozvíjejí dovednosti potřebné nejen pro herectví, ale také bystří paměť, představivost, vyjadřování apod. Vybrala jsem některé hry z knihy 1000 her pro školy, kroužky a volný čas od Hannse Petillona. Konkrétně to jsou dramatické hry, loutkohry a hry na vytváření představivosti a zklidnění. Kdo má doma sourozence, může je hrát s nimi, či s rodiči, protože původně jsou samozřejmě určeny skupinám. Některé jde přizpůsobit i pro jednotlivce. To se týká obzvláště her ke tříbení představivosti a zklidnění. Fantazii a upravování her se meze nekladou. Možná Vás hry potěší a pomohou Vám se v současné situaci aspoň trochu odreagovat.

Dále Vám předkládám několik básní a pohádku z knihy Jiřího Žáčka Dětem, z knihy Máme kostru ve skříni aneb strašidelné verše pro statečné děti či kratičký text z knihy Půlminutové horory pro starší děti. Děti je mohou číst, pokusit se přenést, nebo se je dokonce naučit zpaměti. Předpokládám, že máte doma i jiné dětské knihy vhodné k věku konkrétního dítěte. Může se tedy místo těchto návrhů pustit do četby a přednesu něčeho jiného. Menší děti mohou texty využít ke tréninku čtení.