Úkol č.3:

Výtvarná tvorba

(paní učitelka Zdeňka Valentová)

Úkol č. 3: „Po karanténě“ výuka ve dnech 9.a 10.6.2020

 

Milí žáci, kteří  zůstáváte na distanční výuce,

zdravíme Vás opět  s Vašimi spolužáky z hodin ve škole, jsou pro nás stále příjemným tvůrčím setkáváním. Tento týden se k nám připojili další .

 

Tuto lekci jsme se rozhodli věnovat:

1/ dokončování úkolu č.2 , tedy prací pro celostátní soutěž na téma : „Seslání Ducha svatého“.

Dokončené  soutěžní práce budeme prezentovat  příští týden.

Termín uzávěrky soutěže je 30.června 2020.

 

2/úkolu č.3, téma je „ Filmové melodie“, ve spolupráci s hudebním oborem, souborem pana učitele Jana Alána.

Hudební klipy budou prokládány Vašimi obrázky a budou umístěny na školním webu.

Jedná se o tyto filmy :

„Terminátor“,

„Piráti z Karibiku“,

„Titanic“ ,

„Peer Gynt“

Vedle uvedených filmů dále ilustrace k písni „Hospodin je můj pastýř“, z hudebního díla „Biblické písně“ od Antonína Dvořáka. (Tato píseň zazněla i ve filmu Jana Svěráka „Kolja“).

Přikládám ještě obsah původní divadelní hry Henrika Ibsena Peer Gynt“, zde je pro výtvarné zpracování zajímavá část pobytu Peera Gynta mezi Trolly v norských horách.

Henrik Ibsen:“Peer Gynt“
Peer Gynt se setkává na svatbě selské dcery Ingrid, která jej nepřestala milovat, se Solveigou, která se svými rodiči přistěhovala do gudbrandského údolí. Peer je opilý a z náhlého vnuknutí unese nevěstu, Ta mu nabízí pohodlný život, ale zmatený Peer myslí stále na Solveigu a nemůže snést přítomnost Ingrid. Ráno ji posílá zpět k ženichovi.V horách Peer potká ženu v zeleném, která je dcerou dovreského kráke trollů. Troll jej vyzve, aby se stal vládcem jeho říše, ale jen za cenu ztráty lidství. Na podmínky přistoupí Peer přistoupí a chápe, že přišel o svou svobodu. Tomu se vzepře a vše, co bylo na chvíli kouzelné, zmizí. Peer žije dál svůj život, pracuje v lese, žije se Solveigou. Pořád se mu honí myšlenkami vábný svět. Po smrti matky opouští Solveig a stává se světoběžníkem. Velmi rychle na svých cestách zbohatne, má i významné postavení, ale nakonec se vrací lodí zpět do Norska.

V bouři loď ztroskotá a Peer přežije. Provází jej neznámý pasažér poutí po rodném kraji. Potkává starého krále trollů, který jej chválí, že dodržoval trollské heslo – „Stač sám sobě“. Peer je zoufalý, jak se mu život nenaplnil, a z posledních sil doputuje k lesní chatce, kde jej čeká Solveig, aby mu poskytla rozhřešení – „V mé víře, naději, lásce jsi žil“.

 

Doporučené techniky :

1/tzv.mokré techniky : malba temperami, vodovými nebo anilínovými barvami, akvarelové pastelky a Progressa – doporučuji spíše pro velké plochy, pro podmalbu či pozadí, černobílá kresba tuší či tenkým fixem.

2/tzv.suché techniky – kresebné :  mastné pastely (voskovky,Gioconda), Progressa bez rozmývání,běžné pastelky, tuš pro zvýraznění linií

 

 

Doporučený formát : pokud máte možnost A3 – velká čtvrtka , formát A4-malá čtvrtka

 

Hotová díla zasílejte prostřednictvím telefonu či školního mailu.

 

Případné dotazy a konzultace : tel.: 724304692 či na mailu : zvalent@seznam.cz

 

Zdravím Vás a těším se na Vaše díla!