Výtvarná tvorba

(paní učitelka Zdeňka Valentová)

Úkol č.15/10 : „Cesty časem – Proměny středověkého oděvu v Evropě-2.“ 

 

Milí žáci,

dnes se pokračujeme 2.části Cest časem,které se zobrazují změny v oblékání v průběhu středověku .

 

Stručné informace:

Středověký oděv byl již v zadání 1. úkolu,v tomto  se jedná o pozdější období, rozmezí let 1200 – 1440 našeho letopočtu.

 

Na přiložených fotografiích jsou oděvy z různých zemí Evropy : Německa,Francie,Holandska (Vlámy-vlámský styl),Itálie,Anglie.V českých zemích byl styl obdobný.

V tomto úkolu je zajímavý oděv pro muže: kromě rytířů (obrázky v 1.úkolu) a sokolníků  (obrázek v tomto úkolu),se nosily kratší pláště a přiléhavé kalhoty (na obrázcích vypadají jako kamaše) ,přesto jsou způsobem střihu a ušitím předchůdci kalhot současných. Muži také v tomto období nosili kratší vlasy a klobouky,které se také podobaly těm současným.

Ženské šaty byly zdobnějsí,z drahých látek,je zde také patrné,že si ženy potrpěly na výstřední účesy a pokrývky hlavy.

Obydlím zůstávaly hrady s podradím,byly již lépe zařízené a vybavené.Proto zde najdete i více pohledů do hradních kuchyní a obývacích místností.

 

Vyberte si oděv z evropské země a zkuste vytvořit pár,mužskou a ženskou postavu v hradní kuchyní,na nádvoří nebo s hradem v pozadí.jedním z hradů pro tento úkol je Bouzov,oblíbený u českých filmařů a známý z mnoha českých pohádek.

 

Doporučené techniky: stejné jako v minulém úkolu :kresba tužkou,zvýrazněná mikrofixy a fixy – zde nám nahradí tuš,  vybarvit pastelkami, pastely,Progressy, anilínkami ,formát : bílá čtvrtka A3,A4

 

Pokud potřebujete  výtvarné pomůcky k ostatním úkolům,vydám Vám je v čase výuky od 13.15 –15.00,  v úterý 2.2.a ve středu 3.2.2021 před vchodem C základní školy.

Zadaný úkol můžeme  konzultovat.

Zárověň  Vám vydám i výpis vysvědčení za 1.pololetí.

                  

Případné dotazy a telefonická domluva :  724304692,mail : zvalent@seznam.cz.

 

Zdravím Vás a těším se na Vaše práce !  Z.Valentová