Facebook

Ohlédnutí: Říčky 2019

ŘÍČKY 2019

Mgr. Zdeňka Valentová, Hana Večeřová, Tereza Doležalová a žáci VO ZUŠ JL Velké Popovice

Po 11. ročníku jsme byly s kolegyněmi zvědavé kolik a jak staré děti se do výtvarného kurzu nakonec přihlásí. Díky zájezdu starších dětí do Švédska, který byl ve stejný termín jako naše výtvarné soustředění, zbyla spousta míst pro mladší žáky. Ti také neváhali a do kurzu se přihlásili. Troufám si napsat, že tento 12. ročník byl z hlediska věku účastníků, nejmladší. Sestavu tvořily děti od 7 do 13 let.

Vyhlídky na pěkné počasí bohužel nebyly, a tak jsme se obávali nejhoršího, že budeme celý týden zavřeni, sice v příjemném a pěkném penzionu pana Macháčka, ale že nestihneme prozkoumat a ztvárnit nádhernou krajinu Orlických hor. V pondělí byla pěkná zima, ale to na cestování vlakem vůbec nevadilo, ba naopak, cesta rychle utekla. Pondělí je hlavně ve znamení ubytování, seznámení se s pravidly a harmonogramem celého týdne, ale i tak zbylo dost času na to, aby děti namalovaly blízké okolí nebo zátiší předmětů v penzionu.

Na večeře a snídaně jsme chodili do asi 1,5 km vzdáleného nového hotelu Říčky, kde vařili opravdu skvělá jídla. Pravda, jít trasu 1,5 km 4 x denně dalo zabrat, ale dětem ani nám dospělým to nevadilo. Horší byla situace s počasím, kdy v úterý a středu lilo jako z konve celý den a museli jsme jezdit autem. A aby toho nebylo málo, tak přes cestu, kterou jsme byli zvyklí chodit, byl rozkopaný most, tudíž jsme museli jezdit zdlouhavou objížďkou. Jenže to bychom nebyli my výtvarníci. Nehroutíme se z takových situací a náladu nám to nezkazilo. Každý večer na děti čekala nějaká fajn akce. Hned v úterý byla třeba „Pyžama párty“, ve středu karneval, ve čtvrtek bojovka a v pátek se hrály různé hry, byl ohňostroj, vyhlášení výsledků a rozlučkový přípitek.

A aby děti neměly jen výtvarnou činnost a také se trošku hýbaly, byly každý den sportovní aktivity. Tradičně to byl třeba běh do vrchu, hod granátem, sprint na 60 m,atd. Když bylo ošklivé počasí, tak se soutěžilo třeba v dřepování a držení těla.

Děti, které jely za obor Fotografie, chodily s paní učitelkou Terezou D., po říčkovské krajině a fotily, co se dalo. Vznikly moc pěkné snímky a momentky. Všechny aktivity, které děti dělaly, se pečlivě každý večer hodnotily a zapisovaly. Za celý týden jsme pak v pátek předali diplomy a medaile, ať už za nejlepší výtvarné práce, sportovní aktivity nebo nejhezčí fotografie.

Ostatně, můžete dílka zhodnotit sami ve Vzorné lidové knihovně, kde je každý rok výstava prací a fotografií z Říček.

Comments are closed.